Länslicensen är klar!

Under veckan som gått har vi nått ett avtal mellan samtliga kommuner, Regional utveckling, AV-Media Kronoberg och Studi.se. Avtalet innebär att samtliga kommuners elever från åk 4 har tillgång till Studi.se. Det innebär även att alla kommuner är delaktiga i Språkprojektet ”Skola för alla – från första dagen.
Det är med stor glädje jag skriver detta då vi har fått ta emot många telefonsamtal och mail från lärare och föräldrar som varit oroliga över att inte längre ha tillgång till verktyget.
Avtalet sträcker sig över 2018 -2020 och är tecknat med Extra åtkomst vilket ger mellanstadiet, gymnasiet, friskolor och SFI tillgång. Det kommer att bli oerhört spännande att få arbeta med att sprida användningen till ännu fler.
Lyssna gärna på Selma Mahmouds erfarenheter av Studi.se via P4 kronobergs inslag den 24/10.

 

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *